T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Erzurum Horasan Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Erzurum Horasan Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Acil Sağlık Hizmetleri

Güncelleme Tarihi: 17/06/2019

Acil Servis

Horasan Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet vermekte olan Acil Servisimizde, günde ortalama 250 hastaya hizmet verilmektedir. Bu sayı, bazı günlerde300-350 rakamına ulaşmaktadır.
Acil servisin yoğunluğu ve buraya gelen hastaların komplike hastalar olması nedeniyle, hastalarımızın acile ilk geliş anında, vakit kaybını asgari seviyeye indirmek amacıyla yapılan fiziki düzenlemeler ve altyapı çalışmaları son sistem olarak dizayn edilmiştir.
Acil servise gelen hastaların, psikolojik durumları göz önünde tutularak, hastaların kayıtları ile ilgili tüm işlemlerinin veri hazırlama elemanları tarafından yapılması sağlanmıştır.
Hastaların tedavileri acil servisimizde devam ederken, bu süre boyunca hasta yakınlarının rahat bir ortamda dinlenmelerini sağlamak amacıyla, LCD ekran televizyon oturma alanının yer aldığı bekleme salonu oluşturularak, hizmete sunulmuştur.
İlk değerlendirme sonrası basit tıbbi müdahale alması gereken hastalara, nöbetçi hemşireler tarafından bu tedavi uygulanmaktadır.
Aktif kanamalı yaralanması olan hastaların, basit cerrahi müdahalelerini yapmak veya kanama kontrolünü sağlamak amacıyla, cerrahi müdahale odamız bulunmaktadır. Burada, hekimlerimiz ve deneyimli sağlık personelimiz tarafından, ilk müdahale sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılabilecek kesilerin süture edilmesi, sütur alınması, daha önceden müdahalesi servisimizde yapılmış hastaların pansumanı ile diğer tüm pansumanlar ve gerekli durumlarda travmalı hastalara atel bu kısımda uygulanmaktadır .Acil hastaların ilk müdahalesinden sonra hastanemiz imkanlarında tedavisi mümkün olmayan ve bir üst merkeze sevki gereken durumlarda 112 Acil Servis Komuta Kontrol Merkezi ile irtibata geçilerek hastalarımızın ivedi ve sağlıklı şekilde sevk olmaları saplanmaktadır.

Acil yaşamsal destek gereken hastalar tam teşekküllü Resüsitasyon Bölümüne alınarak, gerekli tıbbi müdahale yapılmaktadır. Hızlı resüsitasyon gerektiren majör travma ve medikal hastaların, ilk müdahalesi burada yapılmaktadır.
Şikayeti giderilen hastalar, uygun tedavi ve poliklinik başvuruları önerilerek, taburcu edilmektedir.
Acil Servisimizde hastaların tahlil ve tetkikleri en ileri dijital ortamlarda yapılmaktadır.
Horasan Devlet Hastanesi Acil Servis çalışanları olarak, acil servis hizmetinin dikkat gerektiren bir hizmet olduğunu biliyoruz. Bu dikkat gerektiren hizmeti, sunduğumuz hizmet kalitesini her geçen gün artırarak, en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceğiz